
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.5 mm |
| Width | 5.3 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 1.78 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Interface | Parallel |
| Min Input Voltage | -10 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Power Dissipation | 25 µW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Sampling Rate | 1.7 Msps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 600 ns |
| Nominal Supply Current | 5 µA |
| Min Output Voltage | 0 V |
| Resolution | 1.5 B |
| Max Output Voltage | 20 V |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Conversion Rate | 1.7 Msps |
| Differential Output | Yes |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 days ago) |
| Reference Type | External |
| Interface Type(Data Interface) | Parallel |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
